Yeşilçam Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi

Unutulmaz filmlere damga vuran, 1950 ve 1980 yıllarını kapsayan efsane bir dönem Yeşilçam sineması. Bu büyük dönem hakkında sahip olacağınız 5 bilgiyle sanki geçmişiniz hakkında yeni şeyler öğreniyormuş hissine kapılacaksınız.

1. İlker İnanoğlu’nun Oynadığı ”Yumurcak” Filmi, Aslında Büyük Yeşilçam Oyuncusu Münevver Sim’in Hayat Hikayesi.

Birçok Yeşilçam filminde yer alan usta oyuncu Münevver Sim, bir film setinde kendi hayat hikayesini anlatıyor ve bundan yola çıkılarak hepimizin bildiği ”Yumurcak” filminin senaryosuna konu oluyor. İlker İnanoğlu bir nevi Münevver Sim’in küçüklüğünü oynuyor bu filmde.

2.Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı’ Nın Veli Toplantısı Sahnesinde Oyuncuların Gerçek Aileleri Toplantıya Katıldı.

Hatırlarsınız ki Hababam sınıfı öğrencileri öğretmenlerine yazdıkları aşk mektubu sebebiyle okuldan atılma noktasına gelmişlerdi. Hababam sınıfı öğrencilerinin aileleri toplantı için okula çağırılmıştı. Bu toplantıya gerçekçi bir hava katmak adına oyuncuların gerçek aileleri sete davet edilmiş ve konu hakkında kendilerine bilgi verilmemiş. Halit Akçatepe ve Tarık Akan’ın aileleri dışında bütün oyuncuların gerçek aileleri orada rol almışlar.

3.Hulusi Kentmen Klasik Müzik Çalan Bir Keman Sanatçısı Ve Aynı Zamanda Denizci Bir Astsubaydır.

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinin vazgeçilmez iyi kalpli baba karakteri olan Hulusi Kentmen, oyunculuğunun yanı sıra klasik müzikle uğraşan bir keman sanatçısıdır. Torunuyla beraber gerçekleştirdikleri bir keman dinletisi bile vardır. Efsane oyuncu aynı zamanda denizci bir astsubaydır.

4.Selvi Boylum Al Yazmalımın Küçük Samet’i Elif İnci.

Kötü adam karakterlerinin büyük oyuncusu Bilal İnci’nin kızı Elif İnci, Yeşilçam’ın efsane filmi Selvi Boylum Al Yazmalım ‘da küçük Samet olarak çıkıyor karşımıza.

5. Cüneyt Arkın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Geri Çevirdi.

1972 yılında düzenlenen 4. Altın Koza Film Festivali’nde politik baskılar sebebiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ikinci olana yani Cüneyt Arkın’a verilmişti. Cüneyt Arkın ise ”O ödül Yılmaz’ın hakkı” diyerek ödülü geri çevirmiştir.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir