Türklere Ait 5 İlginç Atasözü ve Anlamı Atasözü Nedir?

Sözlü edebiyat zamanlarında oluşan, insanlığın binlerce yıllık tecrübelerini gelecek nesillere aktarımı hususunda bir etkileşim aracı olarak tanımlanabilecek, eski Türkçe zamanında da “deme” yahut “deyiş” olarak adlandırılan söz öbeklerine atasözü denir. Bir topluluğun belli yaşanmışlıkları, ortak sevinçleri, ortak kederlerini paylaşarak oluşturduğu “milli kültür” ögesinin bir parçasıdır atasözleri. Her milletin kendisine özgü deyişleri vardır bunlar değiştirilemezler; kamuca benimsenmiş, ortak geçmişleri olan insan topluluklarının ortak malıdır. Atasözleri oluşturulurken çeşitli söz sanatlarından yararlanılarak aktarılmak istenen bilgi mecazen bildirilmiş olur.

Türklere Ait 5 İlginç Atasözü ve Anlamı

1- At yedi günde it yediği günde unutur: Burada “it” ten kasıt “kötü, vefasız insan” manasındadır şeklinde kabul edilebilir. Bazı insanlar kendilerine yapılan iyiliği unutmaz, daima vefa borçlarını yerine getirirler ancak kimi vardır ki nankörlük eder.

2- İşten artmaz dişten artar: Bu atasözü ise “ayağını yorganına göre uzat” demenin başka bir yolu gibidir. İnsan harcamalarını düzenlemedikçe, bütçesini ayarlayamadıkça hiçbir birikimi olmaz. Para kazanmakla değil, harcamaları düzenlemeyle, tutumlulukla artar.

3- Kötü komşu insanı hacet sahibi eder: Çevremizdeki cimri insanlar kendilerine ait malı ödünç olarak vermekten çekinirler. Bu kişilikteki insanlar komşunuzsa ve siz bir şeyi ödünç almak isterseniz sizi reddedeceklerdir. Bu yüzden de ödünç istenen şey mecburen edinilir.

4- Gurkun cücüğü güzün sayılır: Burada “gurk” olarak geçen nesne “tavuk “tur. Bir işten elde edilen verimin değeri, o verimi etkileyecek tehlikelerin ortadan kalkmasıyla belli olur. (Tavuk için hazan)

5- Verme malını veresiye, akar gider karasuya: Malını veresiye verenler çoğunlukla kazançlarını kaybederler. Veresiye alanlar geri ödememe hususunda çekinmemektedirler. Bu tarz müşteriler üreticinin batmasına, ekonomik kriz içinde bulunmasına yol açmaktadırlar.

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir