Tel Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi

Ana maddesi buğday olan, pirinçten daha besleyici ve faydalı olduğu kanıtlanmış olan bulgur, Anadolu’nun geleneksel yiyeceğidir. Çok ekonomik olmakla beraber, buğdayında içinde bulunan magnezyum, kepek, çinko, krom ve bunlara ek olarak B12 hariç bütün B vitaminleri bulgurda mevcuttur. Ayrıca da hamilelikte önemli olan folk asit ihtiyacını da karşıladığı bilinmektedir. Bu denli kıymetli bir besin kaynağını sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Bulgur birçok yörede farklı şekillerde tüketilmektedir.

Çorbasından, köftesine ve salatasına kadar birçok değişik lezzette sofralarımızda yer almaktadır. Genel olarak sofralarımızda pilav olarak yer alan bulgur, tel şehriyeli haliyle de tam not almayı başarmıştır. Tel şehriyeli bulgur pilavı, hem çok lezzetli hem de doyurucudur. Et yemeklerinin yanına çok yakışacak bu tarif misafirlerinizin beğenisini alarak damakları şenlendirecektir.

Malzemeler

*1 çay bardağı tel şehriye,

*1,5 su bardağı bulgur (pilavlık ),

*1 çorba kaşığı tereyağı,

*2 çorba kaşığı sıvı yağ,

*3 su bardağı su,

*bul yon ( isteğe bağlı),

Yapılışı

Öncelikle sıvı yağ ve tereyağı bir tencereye konur ve ocağa alınır. Kısık ateşte tereyağı eriyene kadar karıştırılır. Yağ eridikten sonra 1 çay bardağı tel şehriye ilave edilir. Tel şehriyeler hafif kahverengi olana kadar kavrulur, pilavlık olarak hazır ettiğiniz bulgur ( Yıkamadan kullanılması tavsiye edilir.) ilave edilerek tel şehriye ile karışması sağlanır. Bir süre karıştırdıktan sonra tuzu ve (İsteğe bağlı olarak bul yon ) atılarak, 3 su bardağı su ( tercihen sıcak ) ilave edilir. Kaynamaya başladıktan sonra takriben 10 dakika pişirilir. Suyunu çekip demlendikten sonra servise hazır hale gelir. Et yemeğinin yanında çok güzel bir sunum olmaya aday bir pilav. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir