Peynirli Tava Böreği Tarifi

Bu tarif yapılması kolay ve oldukça lezzetlidir. Bu börek teflon böreği olarak da bilinir. Bu börek çeşidi diğer börekler gibi fırına gereksinim duymuyor. İsminden de anlaşılacağı üzere tavada pişiyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde mutfağa girmek zor olduğu için yaz mevsimi için oldukça uygun bir tarif.

Gerekli Malzemeler

3 adet yufka, 300 gram beyaz peynir, 4 çorba kaşığı yeşillik, 2 yumurta, 1 çay bardağı süt, yarım çay bardağı, 4 çorba kaşığı zeytinyağı. Yeşillikler doğranmış, peynir ise rendeden geçirilmiş şekilde olmalıdır.

Hazırlanışı ve Pişirilmesi

Öncelikle iç harcı için yeşillikler ve peynir bir kapta karıştırılır. Yeşillik olarak isteğe bağlı nane, maydanoz, dere otu kullanılabilir. Ayrı bir kasede yumurtalar çırpılır, daha sonra bu kaseye süt ve yarım çay bardağı zeytinyağı eklenir. Teflon tavayı 2 çorba kaşığı yağ ile yağlanmalıdır. Bir adet yufka fazla olan kısımları her taraftan eşit taşacak şekilde ortalanarak tavaya yerleştirilir. Yufkanın üzerine sütlü karışımdan fırça yardımı ile bol miktarda sürülür. Yufkalardan biri ikiye bölünür ve tavaya buruşturarak yerleştirilir.

Bu parçaya da sütlü karışımdan sürülür. Diğer yarım yufkayı da aynı şekilde tavaya konur ve hazırlanan börek içinin tamamı yufkanın üzerine yayılır. Üçüncü yufka da aynı işlemlerden geçerek yerleştirilir. Son olarak yufkaların tavadan sarkan kısımları ortaya doğru tavanın içine alınır. Tava ocağa koyulur ve üstü kapalı, kısık ateşte altı kızarana kadar pişirilir. Altı kızarınca börek çevrilerek tavadan alınır. Çevirme işlemi, tencere kapağı gibi alttan tutulması kolay bir araçla çevrilirse tehlikesiz ve kolay olur. Tava kalan 2 çorba kaşığı yağla tekrar yağlanır. Böreğin üstü alta gelecek şekilde tavaya yerleştirilir. Altı kızarana kadar pişirilmeye devam edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir