Kredi Notunu Nasıl Artırabilirim?

Kredi Notunu Nasıl Artırabilirim?

Kredi notu, kişisel kredi kartları ve kredi ödemeleri baz alınarak kişilerin ödeme düzenlerini ve ödeme güçlerini gösteren puanlama yöntemidir. Bu notlar özellikle kredi çekerken ve kredi kartı alırken büyük önem taşır. Mesela kredi notu düşük olan kişilere kredi ya hiç verilmez ya da kefil istenilerek kısıtlı miktarda kredi verilir. Bankalar, bu kredi notlarına göre değerlendirme yapmaktadır. O yüzden kredi notunu arttırmak her zaman gerekli olabilecek bir yatırım gibi düşünülebilir. Acil ihtiyaç olduğu zamanlarda krediyi rahatlıkla çekebilmek için kredi notunu yükseltmek gerekir.

Kredi ya da Kredi Kartı Kullanmadan Kredi Notu Yükselir Mi?

Hayır, kredi notunu yükseltmek ya da düşürmek için kredi kartı kullanmak gerekir. Çünkü bankalar sizi bu puana göre değerlendirdiği için, kullanmadığınız bir kart üzerinden de puanlama yapılması mümkün değildir. Öncelikle bir kredi kartı almalısınız. Maaş gününüze göre ödeme tarihi seçmelisiniz.

Ödeme gücünüze göre harcama yaparak her ay düzenli bir şekilde ödeme yapmalısınız. Asgari tutardaki ödemeler kredi notunu yükseltmeyeceği gibi, düşürebilecek olma ihtimali de unutulmamalıdır. Ne kadar çok ödeme yapılır ve kart ne kadar çok kullanılır ise, kredi notu da buna oranla artmaktadır. Bankaların size kredi kartı verelim yada krediniz hazır gibi bildirimlerinden kredi notunuzun yükseldiğini anlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Yüzünden Kara Listeye Girenlerin Kredi Notu Yükselir Mi?

Evet, ödeme sıkıntıları yüzünden banka ile sorun yaşamış olmanız kötü bir profil çizse de bunu düzeltme şansınız vardır. Öncelikle borcunuzun tamamını kapatmalısınız. Bankaların size öngördüğü tarihe kadar kart alamayabilirsiniz. O tarihten sonra aldığınız kartı aktif bir şekilde kullanıp, düzenli ve dolgun ödemeler yaparsanız kredi notunuzu da yükseltirsiniz. Bu süreç biraz zorlu ve uzun olacağı için bankalarla sorun yaşamamaya gayret göstermelisiniz.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir